reklama

Rukojemník práce alebo falošná ochrana zamestnanca

"Zákonník práce nie je nástroj na vytváranie pracovných miest". Čo myslíte, kto je autor? Nejaký lunetik z ulice? Človek slabých zmyslov? Humorista? Prezradím - minister práce, sociálnych vecí a rodiny - pán Richter.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (13)

Vychádza mi, že jediné vysvetlenie tohto vyjadrenia môže byť v znamení hesla "dáme Vám istoty". Teda v prípade Vášho zamestnania sa my, SMER, budeme snažiť nastaviť všetko tak, aby Vás nebolo možné prepustiť. Zamestnanie ako také je vnímané ako nejaká výhrada. Ako niečo, čo je dané štátom (to tu už bolo, že?) a bohom. Zamestnanie sa vníma ako niečo vytrhnuté z kontextu, virtuálna veličina, číslo, strašiak, každodenný pojem. A dá sa chytiť do ruky a namaľovať a modelovať ako človek chce.

Keď zákonník práce robia ľudia, ktorí nikdy nemali priamu zodpovednosť za ľudí a výsledky

Predstavme si teraz úradníka, ktorý dostal za úlohu pracovať na "istotách". Tak si sedí za úradníckym stolom a heslo je teda jasné: "Chránime zamestanca, dáme mu istoty!", lebo ked sa mu to nepodarí, šéf mu ukáže. A on nechce, aby mu ukazoval. A tak navrhuje riešenia. Od stola. Čo majú tieto opatrenia spoločné? Sú odtrhnuté od reality, všetkým skomplikujú život a nemajú žiadnu koncepciu.

Zákonník pre veľké firmy. Nezákonník pre malé

Navyše, väčšina opatrení je vyrobená pre veľké firmy, lebo vyšla z rokovania tripartity. Teda aspoň tak to počúvame. Veľké firmy s odbormi, veľké firmy podporované daňovými úľavami, veľké firmy často s kopou peňazí, ktoré s ovplyvniteľnou ekonomickou realitou Slovenska nemajú veľa spoločného. Áno, zamestnávajú veľa ľudí. A to je aj obrovské riziko, ktoré treba riešiť. Ak sa zbalia, ako pohrozil US Steel, katastrofa na svete. Ak sa zbalí firma s 20 zamestnancami, katastrofa podstatne menšia. Najväčším zamestnávateľom v každom jednom štáte sú malé a stredné firmy. Na Slovensku skoro 60 percent, v západnej Európe takmer 70. Ale zákonník sa urobí pre Volkswagen, Kiu a Peugeot. Tým nové opatrenia nevadia, aj tak sa s odbormi dohodnú na svojich podmienkach. Ale Fico si ich hrdo donesie na tlačovku a požiada ich, aby mu prikývli, ze nemajú problém s novým zákonnikom a dokonca ešte ich nejako prinúti, aby povedali, že to nebude mať žiaden vplyv na zamestnanosť. Určite si spomínate na tlačovku z konca minulého roka.

Komplikácia - Zamestnanec je ako chránený druh. Zamestnávateľ sa ho nemôže ani dotknúť. Je rukojemník práce

Dôsledok č. 1 - "Nezamestnám blížneho svojho". Áno, zneje to ako prikázanie z Biblie, ale je to dôsledok. Lebo keď zamestnám, som rukojemník. A kto chce byť rukojemník? Ale ako to urobím, aby som dodržal toto prikázanie? A zároveň mohol fungovať ďalej aj keď som si nie istý, či toho zamestnanca budem potrebovať. Túto ekonomickú denno-dennú realitu ľavičiari nechápu. Nechápu, že tak, ako nemôžu presne predikovať rozpočet, tak isto nemôže podnikateľ vedieť, kedy a či investuje do vytvorenia pracovného miesta peniaze a ak áno, či to "vyjde" a naozaj to miesto bude potrebovať aj o pol roka. A prichádza prekvapujúci dôsledok číslo 2.

Dôsledok č. 2 - "Vytvoríš si čierny fond svoj, cez ktorý budeš platiť ľudí, čo si nemôžeš dovoliť oficiálne zamestnať". Toto je asi obrovské prekvapenie, vážení pri stole sediaci, opatrenia robiaci, zamestnancovi pomáhajúci, istoty dávajúci a doľava uvažujúci, že? To ste nečakali, že okrem toho, ze sa Vám zamestná menej ľudí, ešte navyše k tomu Vás začnú firmy okrádať aj na daniach.

Zlé médiá, fuj!

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ale za to, že bude stúpať číslo nezamestnanosti, nemôže a nebude môcť zákonník, ale niečo iné. Že sme otvorená ekonomika a že je kríza. Že oni nesprivatizovali hlinikárne a železiarne. Že opozícia neurobila nič. Že sa opozícia sa teší a chechoce, keď je vysoká nezamestnanosť.

Súčasnú situáciu teda smeráci neporiešia. Majú zlé okuliare. Skreslenú predstavu o realite. Stolovú logiku. Ich agenda je nastavená tak, že je lepšie hovoriť ľuďom báchorky o ich ochrane cez zákonník práce a iné opatrenia, lebo to dobre zneje. Ak majú hŕstku rozumu, ani sami nemôžu veriť tomu, čo hovoria. Nuž, ale máme čo máme.

Práca a zamestnanosť nie je virtuálny pojem. Zákonník práce je nástroj, ktorý výrazne pomôže vytváraniu pracovných miest, pán Richter. Je to súčiastka vo veľkom ekonomickom stroji. Kto Vám to konečne vysvetlí tak, aby ste to pochopili?

Milan Lukáč

Milan Lukáč

Bloger 
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Čítam. Počúvam. Pozorujem. Podnikám. Tvorím. Sem tam pustím do sveta, čo ma dráždi, čo ma teší, čo možno pomôže a čo pobaví. Zoznam autorových rubrík:  Politika, ekonomikaTo sa oplatí prečítaťSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu