Ďaľší diel sitcomu Opozícia reaguje. Mobilná aplikácia čoskoro.

Autor: Milan Lukáč | 13.1.2013 o 11:27 | (upravené 13.1.2013 o 12:33) Karma článku: 11,09 | Prečítané:  685x

Nepočuli ste o sitcome Opozícia reaguje? Tu je základná dramatická premisa: Fico a spol urobí alebo povie niečo, čo umožní opozícii zareagovať, ukázať sa v televízii a  urobiť tlačovku s nasledovnými témami: arogancia moci, chýba zodpovedný prístup, Ficova vláda jednej strany,  Fico sa bojí, Ficov marketing, Ficova maska, Ficove (doplňte si, čo chcete).  A Richard, Béla, Frešo, Janko reagujú. Divák sa dobre zabaví, pokiaľ má rád tento typ sladkokyslého humoru. Fico sa ešte viac. A ja byť na jeho mieste, tak si tie besedy púšťam s kolegami zo Smeru, keď si chcem zlepšiť náladu. Že prečo sitcom a prečo má Fico dôvod sa na tom zabaviť? Pozrime si na ukážku posledný diel.

Dramatická zápletka z dielu zo začiatku januára:

Prezident nezvolil Čentéša. Na internete sa spustili petície. SaS podáva obžalobu. A Fico sa na tlačovke oznámi, že sú to aktivity ohrozujúce štátnosť a že zlepenec je späť.

Opozícia reaguje:

V rámci dodržania základného storylinu teda opozícia zorganizuje tlačovku a reaguje.

Richard: "Sú ukážkou toho, aké praktiky Fico používa". Alebo: "Fico je zbabelec, má strach, vyhýba sa priamym súbojom a argumentom".

Béla: "Ficova marketingová maska vydržala rok. A je späť starý Fico. Podobne ako raz Mečiar povedal - Vyhral som, zvykajte si! Toto nemá v parlamentnej demokracii obdobu".... A viete čo bude pokračovať.

Frešo prišiel zo zaujímavým postrehom: ževraj či si Fico nevšimol, že už nikto nechce byť prokurátor. Že to je preto, lebo potenciálni prolurátori vidia, čo sa môže stať.

No, a ako zlatý klinec Janko Figeľ: "Milí priatelia, tu ide o charakter štátu!…" Nasleduje definícia právneho štátu.  A na záver parádna metafora: "Zastavili sme zlatoidný valec a nepotrebujeme valec zo Súmračnej".

No nemáte chuť sa váľať po zemi?

Novinár sa spýtal jednoduchú otázku, že čo urobia keď Fico opäť nezvolá mimoriadnu schôdzu a bude ich ignorovať. Môžme urobiť aj taký kvíz, že čo povie Richard, alebo Béla, alebo Frešo, alebo Janko Figeľ. Prezradím. Každý štýlom jeho vlastným po očistení balastu a vaty povie: nič. Teda vlastne: NIČ. NULA.

Pripomína Vám to niečo? Skúste si v hlave v rýchlosti prejsť rôzne kauzy a kauzičky z nedávnej minulosti. Čo ste si všimli? Áno, celá reakcia (a bohužiaľ je to vždy iba reakcia) a výsledok je vždy ten istý.

Zahrajme sa hru "Opozícia reaguje"

Teraz si kľudne môžte pre televízorom zahrať novú hru z názvom "Opozícia reaguje". Keď sa bude konať najbližšia tlačovka, alebo v nedeľu okolo obeda, keď bežia na televíziách diskusné relácie, budeme hádať, kto nám čo prezradí. S deväťdesiat percentnou pravdepodobnosťou sa budeme vedieť trafiť do obsahu toho, čo niektorý z týcho pánov oznámi. A výsledok uhádne každý na sto percent -  výsledok je totiž vždy: nič. Pre väčšiu zábavu stíšte zvuk a hovorte namiesto Richarda, Bélu, alebo Janka Figeľa alebo kto už príde na besedu - podobne ako hráte karaoke. Možno dám naprogramovať aplikáciu na mobil "Opozícia reaguje". Nech sa môžme zabaviť aj "on-the-go".

Späť do reality

Veď majú pravdu keď hovoria o právnom štáte. Ja nehovorím, že nie. Ale čo sledujú tými tlačovkami a tými vyjadreniami v diskusných reláciách? Pustiť do sveta zbierku klišé,  neurobiť žiaden výsledok, akurát byť chvíľu v TV a to je celé?. Ak áno, nech si pomaly balia kufríky a dokumenty.

Ja určite nie som sám, čo sa trpko smeje a zároveň mu je ľuto, čo vidí. Neschopnosť, bezzubosť, šaškáreň, zacyklené klišé o Ficovi, metafory a novotvary, neriešenie situácie, nekonečné reči o spolupráci, alebo po frešovsky -  sadanie si za stôl ako chlap s chlapom. S nulovým výsledkom.

Na základe dlhšieho sledovania a ľahkej analýzy okatého a detinského správania skupiniek, ktoré prehrali voľby mi napadla taká metafora z čias materskej škôlky.  Ak Richard, Frešo, Janko, Béla  nechcú prehrať zase, musia zabudnúť na žalovanie mamičke a pani učiteľke na veľkého chlapca, ktorý im na piesočku búra domčeky a ocikáva formičky. Namiesto toho ho na ten piesoček nemajú čo pustiť alebo ho musia naučiť ako sa na piesočku správať. Ak sa budú iba žalovať, veľký chlapec sa bude nielen naďalej zabávať  ale bude im robiť zle ešte viac.

Ako im pomôcť? Alebo si vedia pomôcť sami?

Lebo ja by som rád tomu ich trápeniu pomohol. Možno tá mobilná aplikácia "Opozícia reaguje" by urobila svoje - ľudia by si začali robiť stále väčšiu srandu a nakoniec by sa zobudili - ako zvyčajne, museli by zareagovať.  Prečo sa lepšie nepripravia na televízne debaty? Je to taký problém? Veď Ficovci používajú svoje zlepence, tému o frustrácii z prehratých volieb a ďaľších asi päť argumentov na úplne všetko a na každú debatu s opozíciou. To si ešte nevšimli? Stačí si nachystat na každý z nich dve-tri verzie knock-out odpovedí a budeme sa čudovať, aké zázraky to urobí. Fico stratí nervy, Kažimír bude vytvárať novotvary a metafory hodné Hviezdoslava, v ktorých sa nakoniec zacyklí atď. Prečo nepoužívajú čísla, ktoré neklamú a nevymenia ich za prázdne reči. Čísla, ktoré sa nedajú interpretovať dvojmo alebo trojmo. Ukázať ľudom čo sa deje, keď sa dávajú peniaze na liečenie dôsledku namiesto liečenia príčiny. Nečítal nikto z nich Freakonomics? Inšpirácie je dosť.

No, neteším sa na ďaľší diel. Bohužiaľ ale, sitcom beží ďalej. Dúfam, že raz skončí a že to bude skoro.


<ml>

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

KOMENTÁRE

Trump je v Poľsku populárnejší než pápež

Prezident potešil Poliakov poukazujúc na úlohu Poľska pri budovaní Západu.


Už ste čítali?